Skip to main content
31 mars 2025

Nyskrivet på scen – Manuslabbet på Atalante

Kom och ta del av nyskrivna manus!

Den 14 april tar nya röster plats på scen. Manuslabbet intar Atalante med en offentlig reading där nyskrivna manus för scen och film möter publik – för allra första gången.

Texterna har valts ut genom en öppen utlysning och läses upp i ett enkelt readingformat – utan scenografi, men med full närvaro. Här får publiken ta del av berättelser som är mitt i sin process, där språket testas och idéerna möter verkligheten för första gången.

Manuslabbet är ett initiativ av Kultur Ungdom som riktar sig till unga skribenter i Västra Götaland. Det här är en kväll för dig som vill lyssna på nya röster, hitta inspiration – och kanske få syn på andra som också skriver.

Läsningen genomförs av skådespelarstudenter från Högskolan för scen och musik.

När: 14 april, kl. 19:00–20:30
Var: Atalante, Göteborg (nära Linnéplatsen)
För vem: För dig som är nyfiken på nyskriven dramatik och filmmanus.

Fri entré!

Tillgänglighetsinformation om lokalen.


Medverkande:

Niels Nevrin Stangertz

Niels arbetar som elevassistent på grundskola. Han har tidigare studerat teater på Nordiska folkhögskolan och Ölands folkhögskola samt teaterstudier på Göteborgs Universitet. I sitt skrivande inspireras han av teman såsom barndom, mental hälsa och identitet.

Klara Asta Kirk

Klara är psykologstudent, skriver dramatik och har tidigare läst teaterstudier vid Göteborgs Universitet. Hon har bakgrund inom fysiska teatern och är del av det nordiska scenkonstkollektivet Body Banquet.

Anna Stenman

När Anna var yngre började hon i teater, och teatern är något hon beskriver som ”sin första kärlek". Anna är en person som alltid haft mycket tankar och starka känslor, men som barn stannade alla hennes känslor och tankar inuti. Därför blev det så befriande att skriva.

Tidigare har Anna gått en kurs i att skriva dramatik på Nordiska folkhögskolan, tävlat i Poetry Slam, och satt upp en egenskriven monolog på Mimers Teatern i Kungälv.

Välkommen!