
Filmplatsdeltagare förverkligar sin långfilm - “Checklist”
För ett tag sedan vann de ”Filmplats Pitch” och fick därmed pengar för att spela in en kortfilm, med titeln ”Checklist”. Vännerna Chantale Fitzé och Nikhil Acharya fick idén när de deltog i Filmplats Angered, och utvecklade den sedan så pass mycket att den tillslut blev en hel långfilm! I samband med Göteborgs Filmfestival i år, höll filmarna en privat visning av filmen på Bio Capitol där de som jobbat med ”Checklist” fick uppleva resultatet på stor duk. Med ett 70-tal personer involverade, både bakom och framför kameran, var det en stark upplevelse att få dela stunden tillsammans, säger Chantale och Nikhil.
"Det var så roligt att höra deras skratt under filmen, särskilt med tanke på deras egna erfarenheter från inspelningen. Till exempel var det någon som gömde sig bakom soffan en hel dag för att ta ljudet på en viss scen. Det var verkligen en speciell känsla att få visa alla som varit med vad de faktiskt bidragit till."
Vad har ni fått för reaktioner?
Vi har fått väldigt positiva reaktioner från publiken. Många har berömt filmens konversationer och relationer, och det känns fantastiskt att dessa uppfattades som så äkta. Vi är otroligt stolta över våra skådespelare! En scen som verkligen fastnat hos många är den mellan Klara och Vasia i hissen, som faktiskt var den allra första vi filmade. Det var en överraskning för oss att just den scenen fick så mycket uppmärksamhet, men vi kände själva att den verkligen fick ett fint genomslag på biografen. Många har även uppskattat vårt arbete med färger och musiken, som James komponerade. Nu ser vi fram emot att få visa filmen för en bredare publik på filmfestivaler!
Vad var den största utmaningen i att genomföra ”Checklist”?
Eftersom ingen av oss har genomfört ett liknande projekt tidigare har vi lärt oss massor under hela processen. Den största utmaningen var nog att få ihop en budget för filmen. Vi fick bidrag från Filmplats, Kultur Ungdom och Sfilm, vilket vi är oerhört tacksamma för. Tyvärr räckte inte dessa bidrag för att täcka alla våra kostnader. Därför valde vi att starta en crowdfunding-kampanj, och vi är stolta över att vi lyckades samla in 25 000 kronor! Det var en fantastisk upplevelse att testa crowdfunding och se vilket stort intresse det finns för att stödja kulturella projekt. Det blev också ett sätt för oss att involvera fler i filmens skapande och sprida ordet om vårt projekt.
Vad blir nästa projekt?
Vi har massor av idéer på gång! Chantale studerar nu filmproduktion på Göteborgs Folkhögskola och har flera filmprojekt på gång där. Nikhil har också skrivit ett nytt filmmanus som vi planerar att genomföra under året. Vi har även startat "Mareld Projects" tillsammans med några vänner, som vi hoppas blir en kreativ plattform för framtida projekt, både inom film, teater och andra konstformer. Till våren har vi dessutom ett spännande projekt på gång – en murder-mystery i Göteborg!
Vi önskar er varmt lycka till!
Håll gärna utkik på deras kanaler:
https://mareldprojects.com // instagram