
Ditt K-pengaprojekt förtjänar uppmärksamhet
Varje år förverkligas hundratals kulturprojekt i Västra Götaland med hjälp av K-pengar. Från filmvisningar och konstutställningar till konserter och spelevenemang – vi vill hjälpa dig att synliggöra ditt projekt ännu mer!
Har du fått K-pengar? Berätta för oss om ditt projekt så att vi kan lyfta fram det i våra kanaler. Det kan inspirera andra unga kulturutövare att ta steget och förverkliga sina egna drömmar.
Genom att fylla i vårt formulär kan ditt projekt synas på vår hemsida, i sociala medier eller i vårt nyhetsbrev och fler får där med nys om just ditt projekt!
Tagga oss i sociala medier!
När du delar information om ditt projekt i sociala medier, tagga gärna @kulturungdom så att vi kan dela ditt innehåll vidare. Vi finns på Instagram, TikTok, Facebook.
Det är superviktigt att du berättar att projektet har fått stöd från Kultur Ungdom och K-pengar! Genom att visa var stödet kommer ifrån hjälper du andra unga att hitta till oss, och samtidigt stärker du den unga kulturscenen i Västra Götaland.
Dessutom visar du våra beslutsfattare att K-pengarna gör skillnad på riktigt – vilket hjälper oss att fortsätta stötta grymma projekt som ditt i framtiden!
Vi ser fram emot att få höra mer om ditt projekt!
K-pengar är ett generöst regionalt kulturstöd som ger dig möjlighet att genomföra ditt drömprojekt. Varje år delar vi ut en stor summa pengar till kreativa projekt inom alla konstformer – från konstutställningar och bokutgivningar till konserter och mycket mer.
Från 1 april 2025 fick K-pengar ett rejält lyft! Maxbeloppet har ökat till 30 000 kr och mindre projekt kan nu få upp till 5 000 kr utan andra stödgivare.
Dessutom:
✅ Sök två gånger per år
✅ Total pott på 2,7 miljoner (upp från 1,5 miljoner!)
✅ Vi kan stå för 1/2 budgeten istället för 1/3 som tidigare