Beyond the Veil
Kontaktperson |
Sam Druant |
Startdatum |
2025-03-20 |
Plats |
Galleri Resistance Göteborg |
Kommun |
Göteborg |
Projekt ID |
1418 |
Projektbeskrivning
Utställningen visar tre konstnärer - Clara Ketter, Sam Druant och Rickard Eklund - som utforskar teman som förändring, begär och perception.Genom sina verk undersöker de trösklarna mellan personlig transformation och gränserna mellan olika existensplan, och de omskapar berättandet genom att utforska liminala utrymmen. Deras verk för en dialog om jaget, berättandet och uppfattningen.
Utställningens titel, Beyond the Veil, är inspirerad av Rudolf Steiners Four Mystery Plays, som är skrivna på vers och utforskar teman som reinkarnation och kampen mellan gott och ont, med arketypiska karaktärer på jakt efter andlig upplysning. De fyra pjäserna betonar existensen av andliga världar bortom den fysiska världen.
I utställningssammanhanget betyder Beyond the Veil att man överskrider gränserna mellan den materiella och den andliga världen, utforskar dolda sanningar och söker kontakt med osynliga realiteter.
Projektet har varit en spännande upplevelse av samarbete mellan oss konstnärer och galleriet. Vid vernissagen kom cirka 60 personer och under de tre veckor som utställningen var öppen kom 45+ besökare. Det var berikande att arbeta med hur verken talar till rummet och till varandra och skapar en bra upplevelse för betraktaren.