Skip to main content

Toner från undervärlden


Kontaktperson

Linus Sjöblom

Startdatum

2025-05-01

Plats

Götene, Lidköping

Kommun

Götene

Projekt ID

1490
Länk till projektet

Projektbeskrivning

Toner från undervärlden är ett drama kortfilms projekt. Projektets har styrts av mig Linus. Jag har ståt för manus, inspelning, postproduction. Så egentligende felsta delarna av projektet. Sen har jag haft med folk som hjälp till. Som skådisar, B kamera, och men all möjligt runt om kring.

Konstsformen är film. Jag har drivet mig själv till att lära mig så mycket som möjligt och utmana mig själv. Så har lärt mig mycket nytt inom alla delar av produktionen.
3 stor lärdomar
1. Va försiktg med att lyssna på kritik. Detta är något jag framför allt lärt mig ifrån Victor Danell som vi har haft kontakt med under projektet. Han pratade mycket om detta och det va något jag sen märkte efter mycket test vissningar till alla möjliga att de va svårt att lista ut vilka man skulle lyssna på för projektet bätsa. Va tvungen att komma fram till att input är jätte bra och nytigt. De ska man verkligen försöka få mycket av. Men jag måste komma ihåg att det är min film och det är min vesion som ska fram.
2. 5.1 ljud mixning. Detta är något som är helt nytt för mig och förstagången jag gjort. Men nu tillslut har vi en fungerade 5.1 mix på filmen som jag är väldigt nöjd med.
3. dcp format. Det har jag heller inte jobbat med tidigare men det har jag gjort denna gången. Ett format som inte varit helt lätt att förstå sig på då det finns väldigt mycket olika instälningar som kan vara lite klurit att fatta. Men efter mycket om och men så har jag listat ut det också.

Hur har det gått?
Som helhet har det gått jätte bra. Skapat många nya kontakter under filmens gång som jag nu sitter och samarbetar med inför nya projekt.
Projektet har varit lite mer trögjobbat än jag trodde och hade hoppas på men det har varit mycket eftersom jag alldrig jobbat med så mycket folk innan. tror totalt vi haft med 50 (statister är inräknat i den siffran) personer som hjälpt till. Och tidigare har vi max varit 12 personer så har varit en stor skilnad för mig. Men annars har alla bitar gått smitidgt och vi har kommit fram till ett resultat som vi är nöjda med.