Skip to main content

Nybörjarguide för lajv

En text skriven av vår medlem Orion.

Vad är lajv? Hur hittar man lajv och folk att åka med? Hur gör man karaktärer och fixar kläder? Här har jag skrivit ihop lite gott och blandat för att få det att kännas lättare att ge dig iväg och lajva!

Mitt namn är Orion Henning och jag har lajvat hela mitt liv. Mina föräldrar är lajvare så jag föddes in i hobbyn och har varit på en del blandat, allt från flerdagars fantasylajv till cyberpunk- och små blackbox-lajv, både i Sverige och utomlands. Jag har också hjälpt till som lajvarrangör. 

Vad är ett lajv?
Du kanske har hört talas om lajv, eller det engelska ordet LARP, men vad handlar det om? Ordet LARP står för Live Action Role Play. Lajv är levande rollspel. Man gör eller blir tilldelad en karaktär, och spelar sedan den karaktären. Tänk som en improteater men utan åskådare. Ofta så gör man detta i kläder som matchar ens karaktär, men det finns en massa olika typer av lajv. Det finns gott om genrer och spelstilar, enkvälls till en vecka. Vissa bygger mycket på intriger, medan andra handlar om äventyr eller att man bara hänger runt en eld och sjunger sånger.

Vilka olika typer av lajv finns det?
Hur hittar jag rätt lajv för mig? Jo, tänk lite på vad det är som lockar. Är det mystiken, kläderna och en större värld? Är det intrigerna och samspelet mellan folk, att bygga på relationer till andra? Vill du mest springa runt med boffervapen och rustning? 

Bofferlajv
Vill du springa runt med svärd och slåss? Skjuta pilbåge eller armborst? Boffer lajv är lajven där man oftast slåss. Och då har man boffervapen, så skumgummi och latexvapen. Många boffer lajv brukar vara fantasy, medeltid eller vikingalajv. Ofta är det lite längre lajv som kan vara upp till en vecka långa. Några klassiska bofferlajv är Krigshjärta och Domen över Hjorvard.

Fantasylajv
Vill du ha fantasi och mystik? Vill du vara en alv med pilbåge eller en magiker som kastar eldbollar? Då är fantasylajv kanske rätt för dig! Tipsar om Lazarus och Gripmark.

Intrigtunga lajv
Vill du bygga djupa relationer? Kanske spela mer på politik och att samla mer information. Då skulle jag rekommendera vampyrlajv eller mer high society som till exempel Olympen eller Tales from the Sprawl om du vill ha cyberpunk.  

Historiska lajv
Vill du leva det hårda livet? En vardag fast 100 år tillbaka i tiden? Då kanske Uslingarnas brunn hade lockat.

Var kan man hitta lajv?
Det kan vara lite klurigt att veta vart man borde kolla för att hitta lajv. Lyckligtvis så finns det olika ställen man kan leta. Det finns några grupper på till exempel Facebook där folk skriver om vilka lajv som kommer, typ “Vi som Lajvar” och “Lajvkalendarium”. Sen om man vill vara i en lajvby ute i skogen så har Berghems lajvby en egen sida där de lägger upp alla lajv som spelas där. Sidan Lajvstart har också väldigt bra översikt. 

Man kan även kolla på Sveroks hemsida efter lajvföreningar. Det finns flera föreningar som arrangerar kampanjlajv med olika settings; om man vill vara en vampyr så har vi GALF och go:night i Göteborg. 

Det finns ju inte så många konvent för lajv, men det finns några. Prolog är ett sådant konvent. Där så presenterar folk lajv som de arrangerar, håller i olika workshops i allt från stagefighting, folkdans till hur man tillverkar små saker till sin lajvdräkt. Sedan så brukar det även köras ett och annat blackbox lajv. 

Hur skriver man en karaktär?
Det finns många saker att tänka på när man skriver en lajvkaraktär. Vad passar in? Har du möjlighet att fixa kläder som passar? Och vad vill du få ut av din lajvupplevelse? Och framför allt; vad är du bekväm med att spela?

Om du vill vara en spindel i nätet så kanske du vill spela någon sorts informator, men om du hellre vill hamna i slagsmål så kanske en tjuv eller en soldat är rätt väg att gå. Känn in vilken sorts karaktär du är sugen på och bygg på det. Det behöver inte vara något djupt och komplicerat, du kan alltid utveckla det mer med tiden!

Kläder och rekvisita
Att ha kläder som passar in är en stor del av många lajv, och olika lajv har olika krav på kläder. På vissa lajv så räcker det att du tar något från garderoben och sen bara dekorerar det lite, medan på andra så behöver du se till att det passar rätt tidsepok. Kolla alltid vad lajvet du ska gå på har för krav. 

Samma sak när det kommer till rekvisita såsom vapen. Är det bofferlajv så kan det vara bra att kolla om de har några krav på vapnen. Även om boffersvärd är gjorda av skumgummi och latex så kan de fortfarande vara väldigt hårda. Kolla om de har krav på vilka vapen som tillåtna.  

Sen så finns det en del lajv som tillåter vapen i dekorativt syfte men då har vissa krav på att det ska vara blankvapen, alltså riktiga svärd men oslipade. Då brukar de ha guider på hur man ska ha sina vapen slipade.

Känner du kanske för att köpa in kläder eller boffervapen så finns det en del affärer som säljer saker för just lajv. Ett par exempel är Lajvshop, Grimfrost, Gripheim och Faraos cigarer.

Vill du sy egna kläder?
Är du sugen på att sy egna kläder men inte helt säker på vart du ska börja?

Många lajv har egna inspirationsbilder och guider på vad man kan ha på sig. Så kolla runt först och se om det finns något material dom vill att man undviker. När du har lite koll på vad som passar så kan du börja fundera på vad du vill sy. Du kan söka upp mönster att följa. Kolla på Youtube för att se hur andra har gjort. Jag kan starkt rekommendera Bernadette Banner om man vill ha inspiration för mer historiska kläder och även vissa lite lättare saker, typ hur man syr en enkel piratskjorta eller en kjol i viktoriansk stil.

Du kan alltid spana in tyger i din lokala tygaffär och se om du får någon inspiration. Och om du inte hittar något som passar så kan du alltid kolla på Ravencraft, fd Korps, som har väldigt bra tyger för mer historisk sömnad.

Saker att ha i åtanke
Vad passar din karaktär? När och vart utspelar det sig? Hur kommer vädret att vara? Om det är sommar så vill du ju nog ha något ganska lätt men något för att hålla dig varm under kvällen. Är det höst och risk för regn så vill du nog ha något extra ombyte och lite fler lager för att hålla fukten borta. 

Hur långt är lajvet du ska på? Om det bara är en dag eller kväll så kanske det känns viktigare att saker ser snyggt ut. Men om du ska iväg längre än så är det bra att ha med sig lite extra. Du vill ha kläder att sova i, bra skor som passar stilmässigt men också är bekväma, och alltid fler strumpor än som känns rimligt. Bättre med för många strumpor än för få!

Så när du packar kom ihåg att: 
Ha något för att hålla dig varm på kvällarna. Se till att du känner dig bekväm. Och packa alltid extra strumpor!

Nu är det dags att åka på lajv!
Nu när vi har gått igenom var man kan hitta lajv, vilka typer av lajv som finns och hur man kan lösa med kläder och rekvisita så är det dags att spana in ett lajv att ge sig iväg på. Det kanske känns lite läskigt men vi har alla har varit nybörjare nån gång. Du kan alltid försöka få med dig en vän eller hitta en grupp att åka med. 

Jag hoppas att jag har lyckats inspirera dig och att det känns lättare att ge sig iväg. Så hitta något lajv som lockar och packa väskan! 


Tack Orion för din matiga och inspirerande nybörjarguide till lajv! Har du vidare frågor om lajv eller annat inom spel? Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Bilder: Olivia Koba